Ας πω και γω μερικά πραγματάκια:

1) Το πολύμπριζο ασφαλείας σίγουρα ΔΕΝ είναι λύση. Απ' όσω ξέρω απλώς προστατεύει από υπερτάσεις τα συνδεδεμένα μηχανήματα. Κατά την γνώμη μου δεν αξίζει. Καλύτερα να δώσει κάτι παραπάνω κανείς και να πάρει ένα UPS το οποίο έτσι κι αλλιώς θα κάνει την δουλειά του πολύμπριζου (εξομαλύνει και σταθεροποιεί την τάση) ενώ θα προσφέρει και μια αυτονομία σε περίπτωση απότομης διακοπής του ρεύματος (χρόνος αρκετός ώστε να κλείσει κανείς τις συσκευές του). Αν λοιπόν είχα σταθερό Η/Υ θα το προτιμούσα (στην περίπτωση μου έχω laptop).

2) Εξωτερικός δίσκος. Αν παίρνει ρεύμα απευθείας από θύρα USB είναι καλή λύση σε συνδυασμό πάντα με UPS ή laptop. Φυσικά εδώ τίθεται ο περιορισμός στα GB γιατί οι μεγαλύτεροι σκληροί θέλουν συνήθως εξωτερική τροφοδοσία. Βέβαια η τεχνολογία εξελλίσεται οπότε στο μέλλον θα δούμε δίσκους αρκετών GB χωρίς εξωτερική τροφοδοσία.

3) Back up. Αυτονόητο: Πλεόν οι εξωτερικοί δίσκοι έχουν πέσει αρκετά (πριν ένα χρόνο πήρα ένα τερα-τάκι γύρω στα 100 ευρώ), προγραμματάκια υπάρχουν πολλά, οπότε back up κάνουμε αρκετά συχνά. Η λύση των CD/DVD υπάρχει πάντα αλλά προσωπικά μου είναι ευκολότερο να χρησιμοποιώ εξωτερικό σκληρό.

4) Για το back-up υπάρχει και η λύση του back-up στο νετ. Υπαρχουν διάφορες δωρεάν υπηρεσίες που προσφέρουν hosting αρχείων στους server τους. Αν κάποιος θέλει (και εμπιστεύεται) μπορεί να το κάνει.

Αυτά...